Welcome


Photobucket

Saturday, November 15, 2014

ShopRite Ad Matchup ~ Week of 11/16~11/22

Thank you to Shore Savings with Patti for sharing this matchup! 

PRODUCE

Sweet Potatoes - $2.49/5 lb box

Russet Potatoes 5 lb bag - 2/$5

Yellow Onions 3 lb bag - $2.49

Apples 5 lb bag - $3.99

Red Seedless Grapes - $1.49/lb

Fresh Cranberries 12 oz bag - 2/$5

Broccoli Crowns - $1.29/lb

Dole Salad Blends or Kits - 2/$4

MEAT, POULTRY AND SEAFOOD

Boneless Chicken breast - $1.99/lb

Boneless Center Cut Pork Chops - $2.49/lb

Flounder fillet or Alaskan Cod Fillet - $6.99/lb

Trident Breaded Fish Fillets - $4.99

Pier 33 Mussels 1/2 price - $2.99

Fresh Large Shrimp 36040 count lb/ - $8.99/lb

CONDIMENTS AND BAKING

Wesson Oil 48 oz, canola, corn or vegetable - $2.49

Wish Bone Dressing - 2/$3

Kraft Dressing - $1.99

Kraft Mayonnaise or Miracle Whip 22-30 oz - $2.99 $0.50/1 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 22 oz or larger (11-9 SS)

Gold Medal Flour 5 lb - $1.99

Shoprite Flour 5 lb - $1.88

Shoprite Sugar 5 lb - 2/$5

Domino Granulated Sugar 4 lb - $1.99 $0.65/1 Domino Sugar 2 lb or larger (11-2 RP) $0.65/2 Domino Sugar (9-7 RP)

Domino Confectioner's or Brown Sugar 2 lb - $1.99 $0.65/2 Domino Sugar (9-7 RP) $0.65/2 Domino Sugar (11-2 RP)

Comstock Pie Filling - $1.99

Hershey Chocolate Baking Bar 4 oz - $1.99

Hershey's Chocolate Baking Chips - $1.99 $1/2 Hershey's Baking Chips (11-16 SS)

Shoprite Evaporated Milk 12 oz - $0.99

Carnation Evaporated Milk 12 oz - $0.99 $0.55/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, 12 oz or larger (11-2 SS) $0.50/2 Libbys Pure 100% Pumpkin can AND Nestle Carnation Evaporated Milk 12 oz or larger (9-14 RP) $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk 12 oz or larger AND Libbys 100% Pure Pumpkin can (9-14 RP)

Skippy Peanut Butter - $2.49 $0.55 off the purchase of any (1) SKIPPY product $1/1 Skippy Peanut Butter (11-2 SS)

Smuckers preserves - $1.99

Shoprite Grape Jelly 2 lb - $1.79

Nutella 13 oz - $2.99


Pillsbury Brownie Classics – $0.99

Pillsbury Frosting – $1.79

Betty Crocker Brownie Mix – $1.49

Betty Crocker Cookie Mix – $1.99


Nestle Toll House Morsels - $2.49 $1/2 Nestle Toll House Morsels, 9-12 oz (9-28 SS)

FOOD

Shoprite Cereal - $1.49

Cheerios - $2.99 $1/3 General Mills (10-26 SS) $1/3 General Mills (11-16 SS)

General Mills Chex Cereal - $2.49 $1.00 off any TWO BOXES Chex™ cereals $1/2 Chex Cereal (Saving Star Deposit) $1/3 General Mills (10-26 SS) $1/3 General Mills (11-16 SS)

Kellogg’s Pop Tarts 12 count – $2.99 $1/3 Pop Tarts

Shoprite Cranberry Sauce - $0.49

Musselman's Apple Sauce 2.14 oz - 3 lb jar - $2.49 Save $4.00 when you spend $15.00 on Musselman's® Apple Sauce (Saving Star)

Stove Top 6 oz box - $1.25 or $1 each WYB 3

Shoprite Green Beans - $0.48

Del Monte Vegetables – $0.49 $0.40/4 Del Monte Canned Vegetables single cans only (11-9 SS)

Libby's Vegetables - $0.69

Frenchs French Fried Onions - $2.99 $0.30 off any French's French Fried Onions

Heinz Home Style Gravy – 4/$4 $1/4 Heinz Gravy printable

Campbell's Gravy 1/2 price - $0.49

Swanson broth 1/2 price - $0.49 $0.40/5 Swanson Broth Cans (11-9 SS)

College Inn Broth - $0.59

Lipton Soup Mix, Cup a Soup or Soup Secrets - $0.99

Campbell’s Cream of Chicken or Cream of Mushroom Soup – $0.75 $1/5 Campbell’s Condensed soups

Progresso Traditional Soup - $1.49 $1.00 off FOUR Progresso™ products

Colonna Pasta Sauce - $0.88

Ragu Pasta Sauce - $1.39 $0.60/2 Ragu Products (11-16 RP)


Ronzoni Lasagna Noodles, Oven Ready Lasagna noodles, Jumbo Shells and Manicotti - $1.49 $0.25/1 Ronzoni Pasta (Saving Star deposit)

Idahoan Instant Potatoes - $.69

Kellogg's Fruit Snacks or Rice Krispie Treats - $2.69 Kellogg’s Printable Coupons HERE

Nature Valley Granola Bars -- $3.19 $0.50/2 Nature Valley 5 ct Granola Bars, Granola Thins, Soft Baked Oatmeal Squares or Breakfast Biscuits (10-26 SS) $0.50/2 Nature Valley 5 ct Granola Bars, Granola Thins, Soft Baked Oatmeal Squares or Breakfast Biscuits (9-28 SS)

Fiber One Chewy Bars - $2.99 $0.50 /2 General Mills Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars or Meal Bars (10-26 SS) $0.50 /2 General Mills Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars or Meal Bars (9-28 SS)

Nabisco Chips Ahoy Cookies 9.5 oz - 15.25 oz - $2.99 $0.50 off when you buy any ONE (1) NABISCO Product $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers 4.5 oz or larger (11-9 SS)

Nabisco Snack Crackers - 2/$4 $0.50 off when you buy any ONE (1) NABISCO Product $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers 4.5 oz or larger (11-9 SS)

Nabisco single serve 12 packs - $5.99 $0.50 off when you buy any ONE (1) NABISCO Product

Keebler Club Crackers - 3/$5.99

Lays Chips 1/2 price - $2.14

Wise Chips 1/2 price - $1.99

Doritos - $3.49

BEVERAGES

Farm Flavor Apple Juice 1/2 gallon - $1.59

Shoprite Apple Juice 1 gallon - $3.49

Capri Sun 10 packs - $1.88

V8 Splash 64 oz – $1.99 $1/2 V8 Splash (9-7 SS)

Melita Ground Coffee 10.5-11.5 oz can - $2.99

Martison Ground Coffee 10.3 oz can - $2.77

Donut House, Eight O'Clock Coffee or Starbucks Coffee K-Cups - $5.99$2/1 Starbucks Kcups

Cafe Bustelo K-Cups - $5.99 $1/1 Cafe Bustelo (Checkout 51)


Coke 2 liter - 5/$5

Sierra Mist, Mtn Dew, Lipton, Schweeppes or Pepsi Next 2 liter - 4/$4

Pepsi 12 packs - 4/$8.88 with in circular super coupon

Snapple Iced Tea 6 pack bottles - $3.99

CLEANING AND PAPER PRODUCTS

Cottonelle Double Roll 24 pack OR Scott Bath Tissue 20 pack - $11.99$0.75/1 Scott Bath Tissue 8 ct or larger (10-12 SS)

Scott Mega Roll 10 pack or Viva Giant Roll 6 pack - $8.99 $0.75/1 Scott Bath Tissue 8 ct or larger (10-12 SS)

Bounty Paper Towels 2 pack - $3.49 $0.25 off ONE Bounty Paper Towel$0.25/1 Charmin , Bounty, or Puffs (10-26 PG) $0.75/2 Charmin , Bounty, or Puffs (10-26 PG)

Charmin Ultra Double Roll 4 pack - $3.49 $0.35 off ONE Charmin Ultra Soft or Strong $0.25/1 Charmin , Bounty, or Puffs (10-26 PG) $0.75/2 Charmin , Bounty, or Puffs (10-26 PG) $0.20/1 Charmin (10-12 RP) $1/2 Charmin (10-12 RP)

Kleenex Facial Tissues - $1.66 $0.50/1 Kleenex Facial Tissue (3) Boxes 50 ct or larger or (1) Bundle Pack (11-9 SS)

Purex Laundry Detergent 100 oz bottle any variety, Liquid Fabric Softener, 9.9 oz pkg, 18 count Ultra Packs, 43.5-50 z btl, any variety, liquid or 71 oz box powdered - $1.88 $2.00 off (2) Purex Liquid or UltraPacks detergent

Tide Simply Clean and Fresh 138 oz - $7.99 $1.00 off ONE Tide Detergent 40oz or larger $2.00 off TWO Tide Detergents and/or Boost$2/1 Tide Pods, Gain Flings or Fireworks, Downy Unstopables or Bounce Burst (11-16 RP) $2/1 Tide Pods, Gain Flings or Fireworks, Downy Unstopables or Bounce Burst (11-16 RP) $2/1 Tide Detergent (10-26 PG)$3/2 Tide Detergent, Boost, or Tide to Go (10-26 PG)

Tide Pods - $4.49 $2/1 Tide Pods, Gain Flings or Fireworks, Downy Unstopables or Bounce Burst (11-16 RP) $2/1 Tide Pods, Gain Flings or Fireworks, Downy Unstopables or Bounce Burst (11-16 RP)

Dawn Liquid Dish Detergent - $1.49 $0.25 off ONE Dawn Product

Shoprite Flexile Trash Bags - $3.99

Shoprite Zipper Bags snack or sandwich 50 count - $1

Hefty Slider Bags - $1.99 $0.50/2 Hefty Slider Bags (8/10 RP)

Reynold's Wrap 35-75 sq ft - $2.99 $0.55/1 Reynolds Wrap Foil 35 sq ft or larger (11-16 SS)

Saran Wrap 100-200 sq ft - $1.99

Lysol All Purpose, Bowl or Kitchen Cleaner or Touch of Foam Hand Wash - $1.99 $0.50/1 Lysol Touch of Foam $0.50/2 Lysol All Purpose

PERSONAL CARE

Colgate Toothpaste and Extra Clean Toothbrushes - $0.77

Fixodent Denture Adhesive - $3.49 $1.00 off ONE Fixodent Adhesive 2 oz or larger

Suave Bodywash - $1.77

Yardley Bar Soap - $0.77 $1/4 Yardley (11/16 SS)

Yardley Bath and Shower Gel - $1.99 $1/4 Yardley (11/16 SS)

TRESemme Hair Care - $2.99 $2/1 Tresemme Wash & Care Product (11-2 RP) $2/1 Tresemme Wash & Care Product (11-16 RP)

Aussie or Herbal Essence Shampoo and Conditioner - $1.66 $1.00 off Herbal Essences Shampoo or Conditioner $1.50/2 Aussie Shampoo, Conditioner or Stylers (11-16 SS) $3/3 Aussie Shampoo, Conditioner or Stylers (11-16 SS) $1.50/2 Clairol Herbal Essences Shampoo, Conditioner or Styler (11-16 SS) $3/3 Clairol Herbal Essences Shampoo, Conditioner or Styler (11-16 SS)

Suave Professional Shampoo - $1.49

Suave Lotion - $2.49

Stayfree OR Carefree - $1.99 $0.50/1 Carefree product (10-5 SS)

Garnier and Nutrisse Hair Color - $5.99

L'Oreal Excellence Hair Color - $7.99 $2.00 off any L'Oreal Paris Preference Hair Color

Bic Disposable, Gillette Sensor 3 Disposable and Venus Embrace Razors - $5.99 $2.00 off ONE Gillette System Razor $2.00 off ONE Venus Razor$1.00 off ONE Gillette or Venus Disposable Razor $3/1 Gillette Venus or Daisy Disposable Razor (11-2 RP) $3/1 Gillette Mens Disposable Razor (11-2 RP) $3/1 Gillette Venus Razor (10-26 PG)

DAIRY

Tree Ripe OJ 59 oz - $1.88

Florida's Natural Premium OJ or Natural Smoothies - 2/$4 FREE EGGS when you buy Florida OJ printable


Land o Lakes Butter - $2.99

Buy 1 I Can't Believe it's Not Butter and get ONE DOZEN FREE Shoprite Eggs $0.55/1 I Can't Believe it's Not Butter

Chobani Greek, Yoplait Greek and Mala Greek Yogurt - 10/$10 $1/5 Yoplait Greek or Yoplait Greek 100 yogurt any (9-21 SS) $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups includes Original, Light, Light & Creamy, Thick & Creamy, Whips or Lactose Free (9-21 SS) $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups includes Original, Light, Light & Creamy, Thick & Creamy, Whips or Lactose Free (9-21 SS)

Yoplait Yogurt - 10/$5 $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups includes Original, Light, Light & Creamy, Thick & Creamy, Whips or Lactose Free (9-21 SS)$0.50/8 Yoplait Yogurt Cups includes Original, Light, Light & Creamy, Thick & Creamy, Whips or Lactose Free (9-21 SS)

YoCrunch Yogurt - 10/$6

GoGurt - 2/$4

Philadelphia Brick Cream Cheese 8 oz - $0.99

Cracker Barrel Chunk Cheese - $1.99

Kraft Shredded Cheese 7-8 oz - $1.99

Polly O Mozzarella 16 oz - $1.99

Polly O Ricotta 32 oz - $2.99

Kraft singles - $2.49

Hormel Pepperoni - $2.99 $1.00 off 2 HORMEL Pepperoni packages

Oscar Mayer Bacon - $3.99

Butterball Turkey Bacon - 3/$5 $0.75/1 Butterball Turkey Bacon

Penn Maid Sour Cream 16 oz - $1.49

Helluva Good Dips - 2/$3

Reddi Whip 6.5 oz - $1.99

Pillsbury Grands Biscuits - $1.66 $0.40/1 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits $0.40/3 Pillsbury refrigerated Grands or Grands Jr Biscuits any size/variety (11-9 SS) $0.40/3 Pillsbury refrigerated Grands or Grands Jr Biscuits any size/variety (11-2 SS)

Pillsbury Cinnamon Rolls - 2/$4

Shoprite Pie Crusts - $1.99

Pillsbury Cookie Dough, Pie Crust, Dinner Rolls, Breadsticks, French Loaf, Pizza Crust or Ready to Bake Cookies - 2/$5 $0.75 off 2 Pillsbury™ Crescent Dinner Rolls $0.50 off TWO Pillsbury Refrigerated Pie Crusts$1.00 off TWO Pillsbury Refrigerated Cookie Dough $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls (11-16 SS) $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts (11-16 SS) $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls (11-9 SS) $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts (11-9 SS) $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls (11-2 SS) $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts (11-2 SS)

Nestle Toll House Ready to Bake Cookies - $2.99

FROZEN


Birds Eye Steamfresh Vegetables - $1.77

Birds Eye Pearl Onions - 2/$5

Birds Eye Voila Meals - $3.88

Totino's Pizza Rolls - $0.99

Stouffer's Mac and Cheese - $1.99

Hot Pockets or Lean Pockets - 4/$10

Ellio's 9 slice pizza - 2/$5

Cooked Perfect Meatballs 1/2 price – $2.49 $1/1 Cooked Perfect Meatballs bag (9-14 SS)


Italian Village Meatballs 1/2 price - $3.99

Furlani Garlic Toast 1/2 price - $1.14

Celentano Ravioli or Cavatelli - $1.99

McCain Premium Potatoes - 2/$5

Mrs. Smith's Pies - $1.99 $0.75/1 Mrs Smiths Pie 11/16 SS)

Edwards Pies - $4.99 $1/1 Edwards Pie

Shoprite Whipped Topping - $0.88

Friendly's Ice Cream - $1.99

Friendly's Novelties, Blue Bunny and Good Humor and Haagen Dazs Bars - 3/$10

Haagen-Dazs and Ben and Jerry’s Pints – $2.88

Buy 2 Breyers Ice Cream and get a FREE Mrs. Smith's Pie - 2/$7

BREAD AND BAKERY

Store Baked Holiday Pies 22-24 oz - $2.99

Store Baked Holiday Pies 38-40 oz - $5.49

Farmer's Market Gourmet pies - $7.99

Harvest Pride brown-n-serve rolls 12 count - $1.19

Sara Lee Bread - $1.99

Shoprite Italian Bread - $1.49

Thomas' English Muffins 6 pack 1/2 price - $2.14

BABY

Beech Nut Stage 2 foods - 10/$6

Gerber Yogurt Melts - $2.49

Shoprite Baby Toiletries - $1.49


Luv’s Jumbo Pack – $6.99 $0.50 off ONE Luvs Diapers

PETS

Friskie's Party Mix Cat Treats 6 oz - $2.99

Lives Cat Food 4 pack - 4/$5

Mighty Dog cans - 10/$5.40

Cesar Dog Food Spoecial Banded Packs (buy 2 get 1 free) - $1.59

Pup-Peroni Dog Treats - $2.99

Milk Bone dog biscuits - $2.99 $1/2 Milk Bone Dog Snacks (10-5 RP)

MISCELLANEOUS

Giant oval Rack Roaster with Handle 1/2 price - $1.74


Energizer Max Batteries 1/2 price - $2.99 $0.50/1 Energizer Brand Batteries or Flashlight (11-2 SS)

Corelle Dinnerware - 4/$5

Pyrex Basic 8.5' pie plate - $2.99 $1/1 Pyrex Bakeware, Prepware or Storage (11-2 SS)

Pyrex Prepware, Bakeware and Food Storage 33% off $1/1 Pyrex Bakeware, Prepware or Storage (11-2 SS)

Shoprite Windshield Wash - $1.99

Shoprite Latex Gloves 1/2 price - $0.99

Hanes Satin Stretch Hi Cut Underwear 3 pack - $3.88

No Nonsense Pantyhose - $1.49

No Nonsense Trouser Socks 1/2 price - $0.99

Fisher Price Toys 1/2 price sale - $9.99

Leah Shumack is the voice behind Clair's Freebies. Born and raised in ski country Western NY where I still live today with my beautiful 8 year old daughter. When I'm not tending to her or out scoping deals I enjoy entering giveaways and trying out new things in the kitchen!

2 comments:

  1. Wow, what a list. Thanks for posting. It makes meal planning and grocery shopping so mush easier.

    ReplyDelete
  2. You are very thorough and it is quite a week for grocery shopping. Thank you for all you do.

    ReplyDelete